Únor 2018

Objasnění krádeže v Damerské vile

5. února 2018 v 18:20 Vlastní tvorba
V kanceláři detektiva Germena bylo ještě značné přítmí, když na dveře zaklepal Manus. "Pojďte dál, Manusi." Plavovlasý muž vstoupil do kanceláře a pozdravil detektiva Germena: "Dobré ráno, pane." "Posaďte se." vyzval ho detektiv. Manus se posadil ke stolu přímo naproti detektiva a na stůl položil fialovou složku. "Je tam vše?" "Ano, pane." Detektiv vzal složku a celou ji mlčky prolistoval. "Tak jaká je vaše teorie, milý příteli?"

Manus se zvedl, vzal dvě fotky podezřelých a připevnil je na nástěnku. Vzal fix a vedle fotek přikreslil lidskou hlavu s nápisem: "neznámý muž z aukce." "Použil jsem vylučovací metodu." začal Manus. "Jako nejméně pravděpodobný podezřelý se mi zdál náš neznámý. Pokusil jsem se ho vypátrat, ale bylo to bezvýsledné. Na aukci bylo příliš mnoho lidí. A sám pořadatel mi řekl, že se ti lidé mezi sebou neznají. Zdá se mi nepravděpodobné, že by pana Damera znal, když pan Damer ho, jak tvrdí, nezná. Takže by asi sotva věděl, kde pan Damer bydlí. Zbývá tedy syn a bývalý správce. Prověřoval jsem aliby pana Damera juniora. Má neprůstřelné alibi." "Ano, vím. Leží už dva týdny v nemocnici." "Takže je to jasné, pane. Byl to bývalý správce pana Damera."

"Můj milý příteli, máte se ještě co učit." pousmál se Germen. "Vidíte věci příliš černobíle. Co se týče podezřelého muže z aukce, souhlasím s vámi, že to nebyl on, ale vyloučit ho na základě toho, že je nepravděpodobné, aby věděl, kde pan Damer bydlí, je hloupost. Nevěřil byste, jak je svět malý. Že to nebyl pan Damer junior s vámi souhlasím a silně pochybuji, že by za sebe někoho poslal. Má dost velké jmění na to, aby se namáhal s nějakou loupeží. A co se týče jeho vztahu s otcem, myslím, že by našeho juniora spíše potěšilo, kdyby jeho otec viděl své obrazy zničené, než kdyby mu prostě jen zmizely. Podle mého názoru by ty obrazy nejraději podpálil, nepachtil by se s nimi. "Ale, pane, v tom případě i vám zůstal jako podezřelý jen bývalý správce." "Milý Manusi, nesmíte se bát během vyšetřování rozšířit svůj seznam podezřelých." "Podezíráte snad ještě někoho čtvrtého, pane?" "Ne jen podezírám, jsem si jist, že je zlodějem on. Bývalý správce je jen obětní beránek." "Obětní beránek, pane?" "Ano, milý Manusi. Přemýšlejte se mnou."

"Je tu několik věcí, které nesedí. Bývalý správce pana Damera měl přece klíče od domu, proč by tedy bylo na chodbě rozbité okno? A když jsme u toho rozbitého okna, nepřišlo vám na něm něco zvláštního?" Manus se zamyslel. "Přišlo mi divné, že okno bylo vybité velmi pečlivě, na rámu nezůstal jediný střípek. Proč by si zloděj dával takovou práci? "A nejen to, milý příteli, vzpomínáte si na ten večer? Jaké bylo počasí?" "Pršelo, pane." "Přesně tak. Podlaha byla však perfektně čistá, nebyly na ní žádné blátivé šlápoty, a dokonce ani sklo." "To znamená, že to okno bylo rozbito zevnitř. Ale proč by to bývalý správce dělal?" "Můj milý Manusi, četl jste zprávu o výslechu pana Damera?" "Ano, pane." "A proč svého správce propustil?" "Podle jeho slov už byl starý a na svou práci nestačil." "A při jeho výslechu jste si jistě všiml jeho omezené hybnosti. Určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že kdyby tenhle stařík měl takhle vybít to okno a ještě odnést obrovský obraz, potřeboval byl na to alespoň půl dne." "Kdo to tedy mohl udělat?" "Opravdu nevíte? ... Kdo v domě věděl, že obraz je pojištěný na dva miliony?" "Pan Damer, jeho bývalý správce a jeho současný správce." "Tak vidíte, milý příteli." "Ale, pane, současný správce pana Damera má naprosto nezpochybnitelné alibi, proto jsme ho ani nezařadili mezi podezřelé." "Ano to máte pravdu. Současný správce to nebyl." "Chcete snad naznačit, že si obraz pan Damer ukradl sám?" "Ano. To přesně chci. Je to obyčejný pojišťovací podvod." "A jak jste na to přišel?" "O tom, že pan Damer je pedant na úklid, ví každý široko daleko. On jediný by to okno tak pečlivě vybil. Navíc jsem si zkontroloval jeho účty. Topí se až po uši v dluzích." "Jak mu to ale dokážeme?" "Snadno. Příliš moc ten obraz miluje na to, aby ho schoval někam, kde ho nebude mít pod dohledem." "Takže je pořád v domě?" "Jsem si tím jist."

Ještě ten den se detektiv Germen vydal se svým týmem do vily. A detektivova hypotéza se potvrdila. Obraz se opravdu našel a překvapený pan Damer se k podvodu posléze přiznal.